Motorola Edge 70 Pro yllättää ohuudellaan ja isolla akullaan

Motorola on tuonut markkinoille uuden Edge 70 Pro -mallin, joka pyrkii erottumaan kilpailijoistaan kahdella hyvin selkeällä keinolla: se on poikkeuksellisen ohut ja samalla akku on tavallista kookkaampi. Puhelin maksaa 540 euroa 8 gigatavun muistilla ja 256 gigatavun tallennustilalla, joten kyse ei ole halvimmasta vaihtoehdosta, mutta ei myöskään lippulaivahintojen sarjasta. Sijoittuminen juuri tähän väliin tekee siitä kiinnostavan monelle käyttäjälle, joka haluaa tyylikkään puhelimen ilman nelinumeroista hintalappua.

Motorola tunnetaan usein laitteista, joissa designilla on iso rooli, ja Edge 70 Pro jatkaa samaa linjaa. Puhelin on saatavilla alueesta riippuen useissa Pantone-väreissä, kuten Titan, Zinfandel, Lily White ja Tea. Värivaihtoehdot kertovat samalla siitä, että Motorola hakee käyttäjiä, joille ulkonäkö on vähintään yhtä tärkeä kuin puhdas suorituskyky. Jos haluat vertailua siihen, miten valmistajat yleensä nimeävät ja asemoivat mallejaan, kannattaa vilkaista myös Luurituki-sivuston puhelinopasta.

Kevyt rakenne tuntuu heti kädessä

Edge 70 Pro tekee ensivaikutelman jo ennen kuin näyttö ehtii syttyä kunnolla. Puhelin painaa noin 190 grammaa ja on hieman yli seitsemän millimetriä paksu, joten se on selvästi kevyemmän ja ohuemman pään laite. Motorola on lisäksi muotoillut sen molemmilta sivuilta kaarevaksi, mikä tekee otteesta sulavamman kuin monessa tämän päivän kulmikkaassa tasapuhelimessa.

Tuntuma kädessä on artikkelin perusteella miellyttävä, mutta täysin riskitön laite ei ole. Pintamateriaali voi olla liukas, joten puhelin saattaa kaivata suojakuorta heti alusta lähtien. Tässä kohtaa pakkauksen mukana tuleva kova kuori on tervetullut lisä, koska se helpottaa käyttöä jo ensimmäisestä päivästä lähtien. Mukana tulee myös USB-C-kaapeli, joten peruspaketti on koottu käytännöllisesti ilman turhia yllätyksiä.

Androidiin tehty oma tyyli säilyy

Motorola käyttää Edge 70 Pro -mallissa Hello UI -käyttöliittymää, joka pohjautuu Android 16:een. Käyttöliittymä on tekijöiden mukaan värikäs, sulava ja muokattava, eikä se yritä matkia iPhonea liikaa. Juuri tämä on ollut monelle Motorolan puhelimelle vahvuus: ohjelmisto tuntuu kevyeltä, mutta ei tyhjältä, ja mukana on riittävästi persoonallisuutta ilman raskasta visuaalista kuormaa.

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että käyttö tuntuu todennäköisesti selkeältä ja modernilta, mutta samalla riittävän omaleimaiselta. Moni ostaja arvostaa nykyään puhelinta, joka ei piilota Androidin perusideoita liiallisen muokkauksen alle. Jos ohjelmiston selkeys kiinnostaa, Luurituki-sivuston Android-vinkit voivat auttaa hahmottamaan, mitä puhelimelta kannattaa odottaa jo ennen ostopäätöstä.

Kameraan on tehty selkeä parannus

Edge 70 Pro:n kiinnostavin päivitys edeltäjäänsä verrattuna löytyy zoom-kamerasta. Motorola on vaihtanut aiemman ratkaisun uuteen 50 megapikselin kennoon, jonka eteen on asetettu 81 millimetrin f/2.5-objektiivi. Muutos on merkittävä, sillä aikaisempi ratkaisu käytti lyhyempää 73 millimetrin f/2.0-linssiä ja 10 megapikselin sensoria. Käytännössä tämä viittaa siihen, että Motorola on halunnut nostaa juuri pitkän polttovälin kuvauksen tasoa.

Muu kamerakokonaisuus on säilynyt lähes ennallaan. Pääkamerana toimii 50 megapikselin sensori, ja sen rinnalla on myös 50 megapikselin ultralaajakulma sekä 50 megapikselin selfie-kamera. Tällainen kokoonpano kertoo siitä, että Motorola ei ole lähtenyt hakemaan näyttävää määrää eri kameroita, vaan on pitäytynyt tasapainoisessa kolmessa linjassa. Se voi olla hyvä uutinen käyttäjälle, joka arvostaa yksinkertaista mutta monipuolista kuvausratkaisua.

Akku kasvoi selvästi, lataus pysyy nopeana

Akku on toinen kohta, jossa Edge 70 Pro erottuu edeltäjästään. Uutuudessa on 6 500 milliampeeritunnin akku, kun aiemmassa mallissa kapasiteetti jäi 6 000 milliampeerituntiin. Kasvu ei kuulosta paperilla valtavalta, mutta se voi näkyä käytössä juuri siinä, mitä ihmiset puhelimelta eniten haluavat: pidempänä käyttöaikana ilman jatkuvaa lataamista.

Latausnopeudet ovat pysyneet hyvin kilpailukykyisinä. Langallinen lataus kulkee 90 watin teholla, ja langaton lataus yltää 15 wattiin. Tuo yhdistelmä tekee laitteesta käytännöllisen arjessa, koska akun saa nopeasti takaisin käyttöön silloinkin, kun päivä on täynnä liikettä. Nopea lataus on ollut yksi Motorolan vahvuuksista pidempään, ja tässä mallissa se jatkaa samaa tuttua linjaa. Jos mietit, miten eri puhelimet asettuvat latauksen ja akun suhteen, kannattaa katsoa myös puhelinten latausopasta.

Hinta asettuu kiinnostavaan väliin

540 euron hinta tekee Edge 70 Pro:sta selvästi harkittavan vaihtoehdon, koska se ei yritä kilpailla halvimpien peruspuhelinten kanssa, mutta ei myöskään astu aivan premium-luokan kärkeen. Tässä hintaluokassa ostaja yleensä odottaa jo kunnollista näyttöä, hyvää akkua, sujuvaa ohjelmistoa ja riittävää kameratasoa. Motorola näyttää vastaavan näihin odotuksiin ainakin paperilla melko vakuuttavasti.

Hinnoittelussa on kuitenkin myös haaste. Keskihintaluokka on äärimmäisen kilpailtu, ja samalla alueella ovat monien tunnettujen valmistajien parhaat hinta-laatusuhteen mallit. Motorola ei siis voi nojata vain brändiin, vaan sen on pystyttävä perustelemaan ostajalleen, miksi juuri tämä laite kannattaa valita. Ohut runko, iso akku, nopea lataus ja vakuuttava design muodostavat kuitenkin kokonaisuuden, joka voi erottaa sen massasta.

Ensivaikutelma on lupaava, mutta lopullinen arvio vaatii testit

Edge 70 Pro:n ympärille rakentuu nyt varsin houkutteleva paketti. Se on kevyt, ohut ja ulkoisesti huoliteltu, mutta samalla siihen on saatu suuri akku ja edelleen nopea lataus. Kameraan on tehty ainakin yksi selkeä parannus, ja käyttöliittymä vaikuttaa säilyttävän Motorolan omaleimaisen ilmeen. Kun nämä elementit yhdistetään, lopputulos näyttää vahvalta etenkin käyttäjälle, joka haluaa arkeen sopivan puhelimen ilman turhaa kikkailua.

Silti lopullinen tuomio kuuluu vasta perusteellisille testeille. Näyttö, kameran käytännön laatu, suorituskyky, lämpeneminen ja akunkesto kertovat lopulta enemmän kuin tekninen lista yksinään. Motorola on kuitenkin jo nyt onnistunut tekemään laitteesta kiinnostavan uutisen, koska se pakkaa samaan runkoon monta sellaista ominaisuutta, joita ostajat usein etsivät erikseen.

Yhteenveto tärkeimmistä kohdista

  • 540 euron hinta 8/256 gigatavun kokoonpanolla
  • Poikkeuksellisen ohut ja noin 190 gramman painoinen rakenne
  • Kaarevat reunat ja Pantone-värivaihtoehdot
  • Hello UI Android 16:n päällä
  • 50 megapikselin pää-, ultralaajakulma- ja selfiekamera
  • Uudistettu 50 megapikselin zoom-kamera
  • 6 500 mAh akku sekä 90 W langallinen ja 15 W langaton lataus

Lähteet

GSMArena: Motorola Edge 70 Pro in for review, https://www.gsmarena.com/motorola_edge_70_pro_in_for_review-news-73363.php

Lähteet

Käytetty artikkelikuva

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *