OpenAI on tehnyt uuden rekrytoinnin, joka voi tuntua Applessa ikävältä tutulta. Yhtiö on saanut riveihinsä Paul Meaden, joka oli Applen puolella mukana Vision Pro -laitteen ja älylasihankkeiden kehityksessä. Tieto nostaa jälleen esiin saman kysymyksen kuin monessa aiemmassakin siirtouutisessa: kuinka paljon tekoäly-yhtiöt haluavat nyt ottaa haltuun myös kuluttajalaitteiden tulevaisuutta.

Meaden siirtyminen OpenAI:lle ei ole vain yksi henkilöstömuutos muiden joukossa. Hänen taustansa kertoo, että kyse on osaajasta, joka tuntee sekä edistyneiden puettavien laitteiden suunnittelun että siihen liittyvät tuotanto- ja käyttäjäkokemuksen vaatimukset. Juuri sellaiset ihmiset ovat tällä hetkellä kuumia nimiä, kun tekoälyä halutaan tuoda puhelimien, lasien ja muiden laitteiden sisään yhä syvemmin.

Applen laiteosaamista valuu kilpailijoille

Apple on rakentanut maineensa sillä, että se osaa yhdistää raudan, ohjelmiston ja muotoilun kokonaisuudeksi. Siksi yhtiölle on ollut erityisen tärkeää pitää omat avainhenkilönsä lähellä, etenkin silloin kun kyse on uusista kategorioista. Vision Pro oli tästä hyvä esimerkki, sillä sen kehitys vaati pitkää työtä, paljon erikoisosaamista ja poikkeuksellista sisäistä yhteistyötä.

Kun juuri tällaista taustaa omaava johtaja siirtyy kilpailijan leiriin, viesti on selvä. OpenAI ei halua olla vain ohjelmiston ja kielimallien toimittaja, vaan myös laiteyhtiö, joka voi määritellä, miltä tekoälyn aikakauden tuote oikeasti näyttää ja tuntuu käytössä. Tämä sopii hyvin yhteen yhtiön aiempien investointien kanssa, joista näkyvin oli Jony Iven perustaman io productsin osto. OpenAI on selvästi rakentamassa ympärilleen tiimiä, joka osaa ajatella koko tuotetta, ei vain sen sisällä pyörivää mallia.

Vision Pro ja älylasit kiinnostavat monia

Älylasit ovat nousseet viime vuosina yhdeksi teknologia-alan kiinnostavimmista alueista. Laitteet ovat yhä kevyempiä, kamerat parempia ja tekoälystä on tullut ominaisuus, jota käyttäjät todella haluavat hyödyntää arjessa. Siksi ei ole yllättävää, että juuri lasit ja muut kasvoille puettavat laitteet houkuttelevat nyt sekä Applea, OpenAI:ta että muita suuria nimiä.

Apple on ollut Vision Pron myötä varovainen mutta määrätietoinen. Yhtiö ei ole kiirehtinyt tuomaan markkinoille sellaista tuotetta, joka olisi vain tekninen demo. Sen sijaan Apple on pyrkinyt rakentamaan laitteesta premium-luokan kokonaisuuden, vaikka hinta onkin jäänyt monelle liian korkeaksi. Tämän vuoksi osaamisen menettäminen voi tuntua kipeältä, koska juuri tällaisen tuotteen kehityksessä käytännön kokemus on arvokasta.

OpenAI:n näkökulmasta Meaden kaltaisen henkilön palkkaaminen on järkevää. Tekoälypalveluilla on jo vahva jalansija sovelluksissa, mutta seuraava askel voi olla laite, joka vie vuorovaikutuksen aivan uudelle tasolle. Kun puhe, kamera, näyttö ja mallit yhdistetään yhdeksi tuotteeksi, tarvitaan tekijöitä, jotka ymmärtävät sekä mahdollisuudet että riskit.

Johdon muutokset voivat näkyä pitkään

Bloombergin mukaan Applella on viime viikkoina tehty muutoksia laitekehityksen organisaatiossa. Uudistusten seurauksena useat johtajat ovat saaneet uusia rooleja, ja osa on kokenut asemansa heikentyneen. Tällaiset sisäiset muutokset ovat usein merkki siitä, että yhtiö hakee uutta rytmiä tai yrittää korjata aiempia pullonkauloja. Samalla ne voivat lisätä henkilöstön liikkuvuutta, jos kaikki eivät näe omaa tulevaisuuttaan uudessa rakenteessa.

Apple on ollut pitkään tunnettu tiukasta organisaatiostaan, jossa vastuut ovat tarkasti määriteltyjä ja päätöksenteko kulkee ylhäältä alas. Tällainen malli toimii hyvin silloin, kun tuotteita hiotaan pitkään ja tarkasti. Se voi kuitenkin tehdä organisaatiosta herkän, jos avainhenkilöitä lähtee kilpailijoille juuri silloin, kun uusia kategorioita pitäisi viedä eteenpäin nopeasti.

OpenAI:n tapauksessa tilanne on kiinnostava myös siksi, että yhtiö on viime aikoina ottanut yhä näkyvämmän roolin kuluttajatekniikan puolella. Yhtiö ei enää näytä tyytyvän siihen, että sen mallit pyörivät muiden valmistamissa laitteissa. Sen sijaan se vaikuttaa rakentavan omia laiteideoita, joissa tekoälyn käyttö voisi olla luontevampaa ja jatkuvampaa kuin nykyisissä sovelluksissa.

Mitä tämä kertoo tekoälyn laitesodasta

Tapaus kertoo ennen kaikkea siitä, että tekoälyn kilpailu ei enää käydä vain mallien suorituskyvyssä. Nyt taistellaan myös siitä, kuka osaa tehdä parhaat käyttöliittymät, laitteet ja arjen tilanteisiin sopivat tuotteet. Laitteet ovat palaamassa keskiöön, koska pelkkä ohjelmisto ei enää riitä erottumaan joukosta.

Applella on edelleen vahva asema, mutta sen haasteena on ollut löytää oikea rytmi tekoälyn hyödyntämiseen omassa ekosysteemissään. OpenAI taas on rakentanut brändinsä nopeasti ja näkyvästi, ja se pystyy houkuttelemaan osaajia myös perinteisten laitejättien ulkopuolelta. Kun nämä kaksi maailmaa törmäävät, seurauksena voi olla uusi aalto laitteita, jotka näyttävät ja tuntuvat erilaisilta kuin nykyiset puhelimet ja kuulokkeet.

Käyttäjälle tämä kilpailu voi lopulta olla hyvä asia. Uudet tekijät pakottavat vanhat toimijat liikkeelle, ja siitä syntyy usein parempia tuotteita. Siksi yksittäinen rekrytointi voi olla pieni uutinen, mutta sen taustalla voi olla paljon suurempi muutos. Tekoäly ei ole enää vain palvelu ruudulla, vaan yhä useammin kokonainen laitekokemus.

OpenAI rakentaa omaa näkymäänsä tulevaisuuteen

OpenAI:n laiteambitioista on puhuttu jo pitkään, mutta viime kuukausien liikkeet ovat tehneet suunnasta aiempaa näkyvämmän. Jony Iven taustavoimien mukaan tulo, laiteosaajien palkkaaminen ja nyt Meaden kaltaisen nimen rekrytointi viittaavat siihen, että yhtiö ei hae vain yksittäisiä kokeiluja. Se näyttää kokoavan ympärilleen tiimiä, joka voi rakentaa uudenlaisen kuluttajatuotteen alusta asti.

Samalla Applelle syntyy tuttu tilanne. Yhtiö joutuu jälleen seuraamaan, kuinka sen omaa osaamista arvostetaan muualla korkealle. Vaikka yhden henkilön lähtö ei ratkaise mitään yksinään, se voi kertoa laajemmasta trendistä. Kun tekoäly- ja laitekilpailu kovenee, parhaista suunnittelijoista, insinööreistä ja johtajista tulee entistä tärkeämpiä. Siinä kisassa jokainen nimi merkitsee.

Jos aihe kiinnostaa laajemmin, kannattaa katsoa myös Luurituki-sivuston puhelinoppaat ja lukea, miten laitevalmistajien ratkaisut näkyvät arjessa. Lisäksi älylasien ja puettavien laitteiden kehitystä seuraavat artikkelit auttavat hahmottamaan, miksi tällaiset rekrytoinnit saavat niin paljon huomiota.

Seuraavaksi katse tuotteisiin

Apple ja OpenAI ovat nyt asetelmassa, jossa puheet eivät enää riitä. Molemmilta odotetaan konkreettisia tuotteita, jotka näyttävät, mihin suuntaan kuluttajalaitteet ovat oikeasti menossa. Applella painetta lisää se, että Vision Pro ei vielä muuttanut koko markkinaa, vaikka se osoitti teknisen suunnan. OpenAI puolestaan joutuu osoittamaan, että sen laitevisio on enemmän kuin pelkkä idea tai sivuprojekti.

Markkina seuraa tilannetta tarkasti, koska kyse ei ole vain yhdestä palkkauksesta. Kyse on siitä, miten tekoäly sijoittuu osaksi fyysisiä laitteita, ja kuka saa määritellä käyttökokemuksen ensimmäisenä kunnolla. Jos kehitys jatkuu nykyiseen tapaan, seuraavat vuodet voivat tuoda markkinoille laitteita, jotka tekevät nykyisistä puhelimista vain yhden vaiheen matkalla eteenpäin.

Keskeiset kohdat lyhyesti

  • OpenAI on palkannut Applen Vision Pro – ja älylasihankkeissa mukana olleen Paul Meaden.
  • Rekrytointi vahvistaa kuvaa OpenAI:sta laiteyhtiönä, ei vain ohjelmistotoimittajana.
  • Applella on samaan aikaan meneillään sisäisiä muutoksia laitekehityksen johdossa.
  • Älylasit ja muut puettavat laitteet ovat nousseet tekoälykilvan tärkeäksi osaksi.

Lähteet

Mobiili.fi: Applelle taas takaisku – OpenAI nappasi Applen laseja kehittäneen johtajan omaan laitetiimiinsä

Lähteet

Käytetty artikkelikuva

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *