REDMAGIC laajentaa pelitekniikkaansa tablettiin

REDMAGIC on rakentanut nimeään laitteilla, jotka on suunniteltu ennen kaikkea pelaamista varten, ja nyt yhtiö vie saman ajattelun tablettimarkkinoille. Uusi REDMAGIC Astra 2 esiteltiin aiemmin kesällä, ja sen ympärille on ehtinyt syntyä jo poikkeuksellisen paljon kiinnostusta. Syynä on helppo ymmärtää. Laite lupaa yhdistää huippuluokan suorituskyvyn, pitkälle viedyn jäähdytyksen ja näyttöteknologian, jota ei tableteissa näe kovin usein.

Laitteen myynti avautuu maailmanlaajuisesti 26. elokuuta, mutta ostajat voivat päästä käsiksi tablettiin jo vuorokautta aiemmin. REDMAGIC tarjoaa 10.–25. elokuuta yhden dollarin, euron tai punnan arvoisen early bird -kupongin, joka oikeuttaa 25. elokuuta tehtävään ostoon. Samalla kuponki tuo 30 dollarin, euron tai punnan alennuksen sekä kaksi kylkiäistä: 80 watin pikalaturin ja erikoisen REDMAGIC Keychain -avaimenperän.

Tarjous kuulostaa pieneltä kynnykseltä, mutta käytännössä se toimii selkeänä jononohituksena. Pelilaitteiden maailmassa tällaiset ennakkotarjoukset ovat tuttuja, mutta nyt mukana on tavallista vahvempi koukku, koska Astra 2 ei nojaa vain ulkoiseen tyyliin. Se rakentuu ominaisuuksille, joiden tarkoitus on parantaa suorituskykyä, jäähdytystä ja käytettävyyttä samassa paketissa.

Suorituskyky tähtää peleihin

REDMAGIC Astra 2:n ytimessä on Snapdragon 8 Elite Gen 5, joka kuuluu tällä hetkellä mobiilipuolen terävimpään kärkeen. Sen rinnalla toimii RedCore R4 -piiri, jonka tehtävänä on muokata pelikäyttöä ja tukea Qualcomm-pohjaista 2K-superresoluutiota. REDMAGICin mukaan kokonaisuus tekee Astra 2:sta sen tähän asti tehokkaimman tabletin.

Suorituskykyä ei kuitenkaan ole jätetty vain piirien varaan. Energy Cube 3.0 -järjestelmä jakaa järjestelmäresursseja älykkäästi CPU:n, GPU:n ja muistin välillä. Tavoite on selvä: pelit pyörivät tasaisemmin, kosketusvaste pysyy ripeänä ja lämpöä hallitaan paremmin myös pidemmissä pelisessioissa.

Moni pelaaja etsii tabletilta ennen kaikkea tasaista toimintaa, ei pelkkiä komeita speksejä. Siksi REDMAGICin ratkaisu vaikuttaa kiinnostavalta. Yhtiö yrittää tehdä laitteesta kokonaisuuden, jossa suorituskyky ei notkahda heti, kun ruudulla tapahtuu paljon tai akun kuormitus kasvaa. Jos haluat vertailukohtia muihin mobiililaitteisiin, kannattaa vilkaista myös Luurituki.fi:n puhelinopasta, jossa eri laitteiden ominaisuuksia käsitellään käytännönläheisesti.

Näyttö on selvästi pelikäyttöön suunniteltu

Astra 2:n näyttö on yksi laitteen vahvimmista myyntivaltteista. Tabletti käyttää 9,06 tuuman OLED-paneelia, jonka tarkkuus on 2 400 x 1 504 pikseliä. Varsinainen erikoisuus on 185 hertsin virkistystaajuus, joka on tablettiluokassa poikkeuksellisen korkea. REDMAGIC tavoittelee sillä ennen kaikkea sulavaa toimintaa kilpailullisiin peleihin, joissa jokainen viive ja nykäisy voi tuntua sormissa asti.

Näyttö peittää 90,1 prosenttia etupaneelista, mikä tekee kokonaisuudesta melko modernin ja tehokkaasti hyödynnetyn näköisen. Huippukirkkaus yltää 1 600 nitiin, joten näkyvyyden pitäisi riittää myös kirkkaammissa olosuhteissa. Lisäksi Synaptics S3930 -piiri tukee jopa 2 000 hertsin hetkellistä kosketusnäytteenottoa, mikä viittaa erittäin nopeaan syöttöön. REDMAGIC lupaa myös SGS:n matalan sinisen valon sertifioinnin, mikä on hyvä uutinen niille, jotka pelaavat tai katsovat sisältöä pitkään iltaisin.

Kun katsotaan kokonaisuutta, Astra 2 ei yritä vain näyttää pelilaitteelta. Se yrittää tuntua siltä myös käytössä. Nopeasti reagoiva näyttö ja korkea virkistystaajuus ovat juuri niitä yksityiskohtia, joista pelipainotteinen tabletti eroaa tavallisesta viihdelaitteesta.

Nestejäähdytys tekee tabletista poikkeuksen

REDMAGICin suurin puheenaihe on kuitenkin AquaCore Cooling System 2.0, joka tuo nestejäähdytyksen ensimmäistä kertaa massatuotettuun tablettiin. Yhtiö on jo aikaisemmin kokeillut samaa ajattelua puhelimissa, mutta nyt ratkaisu viedään suurempaan laitteeseen. Käytännössä järjestelmä hyödyntää piezoelektrisiä keraamisia mikropumppuja, jotka siirtävät jäähdytysnestettä mikrotason kanavissa.

Neste ottaa vastaan lämpöä Liquid Metal 3.0 -ratkaisulta, joka sijaitsee piirisarjan päällä. Sen jälkeen lämpö siirtyy 4D-höyrykammioon, joka auttaa hajottamaan kuormaa laajemmalle alueelle. Ajatus on sama kuin tehokkaissa pelipuhelimissa: kun lämpöä hallitaan paremmin, suorituskyky pysyy vakaampana myös pitkissä peleissä.

REDMAGIC on tehnyt jäähdytyksestä samalla näkyvän osan muotoilua. Laitteen takana on läpinäkyvä paneeli, jonka läpi nestejäähdytyksen rakenne tulee esiin. Se sopii yhtiön tavaramerkkimäiseen pelilaitemuotoiluun, johon kuuluvat myös RGB-valot ja muutenkin melko rohkea ulkoasu. Jos kiinnostut tällaisista erikoisratkaisuista, voit lukea lisää aiheesta myös mobiililaitteiden jäähdytysratkaisuista, kun taas tämä tabletti vie idean vielä askeleen pidemmälle.

Akku, portit ja liitännät palvelevat pelaajaa

Astra 2 saa virtansa 8 300 milliampeeritunnin kaksikennoisesta akusta, joka on selvästi suunniteltu pitkiin käyttöjaksoihin. Pelitabletilta odotetaan paljon, koska sitä käytetään usein tilanteissa, joissa latausmahdollisuus ei ole heti käden ulottuvilla. REDMAGIC yrittää vastata tähän tarjoamalla kaksi USB-C-porttia, joista toinen tukee 75 watin pikalatausta ja toinen 40 watin latausta.

Kaksinkertainen latausratkaisu ei ole vain mukavuusasia. Se mahdollistaa myös kahden laitteen kytkemisen samaan aikaan eri käyttötarkoituksiin. REDMAGICin mukaan tämä on ensimmäinen sen tabletti, joka tukee kaksoispuolista reverse charging -toimintoa. Käytännössä käyttäjä voi ladata samalla kertaa esimerkiksi kuulokkeita ja ohjainta.

Toinen USB-C-portti toimii lisäksi langallisena ääniliitännän vaihtoehtona, ja jos ääntä ei halua ohjata kuulokkeisiin lainkaan, käytössä ovat stereokaiuttimet DTS Ultra -sertifioinnilla. Laite tukee myös dual X-axis -lineaarimoottoreita, jotka tuovat 4D-haptisen palautteen. Pelaaminen ei siis nojaa pelkästään kuvaan ja ääneen, vaan mukaan tulee myös tuntoaistia tukeva kerros.

Yhteydet ja lisätoiminnot ovat yllättävän monipuoliset

REDMAGIC Astra 2 ei ole rakennettu vain suljettuun pelikokemukseen, vaan se toimii myös laajemman laite-ekosysteemin keskuksena. Yksi USB-C-portti tukee DisplayPort-ulostuloa, joten kuvaa voi viedä ulkoiselle näytölle 4K-tarkkuudella 144 hertsinä tai 8K-tarkkuudella 60 hertsinä. Portti tukee samalla USB 3.2 Gen 2 -siirtonopeuksia eli 10 gigabittiä sekunnissa.

Langattomissa yhteyksissä laite tarjoaa Bluetooth 6.0 -tuen sekä Wi-Fi 7 -yhteensopivuuden. Nämä eivät ole vain teknisiä rivejä speksilistassa, vaan ne voivat näkyä arjessa nopeampana verkkovasteena ja vakaampina yhteyksinä erityisesti silloin, kun tabletilla pelataan verkossa tai käytetään useita lisälaitteita.

Laite sisältää myös sormenjälkitunnistimen ja kasvojentunnistuksen. Kasvojen tunnistus toimii 9 megapikselin etukameralla, ja takana on 13 megapikselin tekoälyä hyödyntävä kamera. REDMAGIC OS 11.5 perustuu Android 16:een, joten käyttöjärjestelmäpuoli on tuoreessa kunnossa. Pelikäytön lisäksi mukana on esimerkiksi äänimuistiinpanon käynnistys, taskulampun ohjaus, käännöstila ja värinätilan vaihtaminen.

Muotoilu pysyy uskollisena REDMAGICille

REDMAGIC Astra 2 jatkaa brändin tuttua tyyliä, jossa peliteema näkyy jo ensisilmäyksellä. Metallirunko, Corning Gorilla Glass 3 -suojapaneelit ja RGB-valaistus antavat laitteelle selvästi sähköisen ilmeen. Kokonaisuus on kuitenkin myös käytännöllinen, sillä tabletti on IP54-luokiteltu pölyn- ja vedenkestävyyden osalta.

Yksi sivunappi, nimeltään Magic Key, täydentää kokonaisuutta. Oletuksena se avaa GameSpace-tilan, mutta sen toiminnon voi vaihtaa. Painikkeella voi ottaa kuvia, kytkeä taskulampun, käynnistää ääninauhurin, avata kasvotusten tapahtuvaan käännökseen tarkoitetun tilan tai vaihtaa värinätilaan. Tällaiset pikatoiminnot kuulostavat pieniltä, mutta ne ovat juuri niitä asioita, jotka tekevät laitteesta nopeammin omaksuttavan.

Tarjous rakentaa kiinnostavan lähtölaukauksen

Astra 2 ei ole halpa, eikä sen kuulu ollakaan. Kyse on selvästi erikoistuneesta huippulaitteesta, joka on suunnattu käyttäjille, jotka arvostavat suorituskykyä, näyttöä ja jäähdytystä enemmän kuin perinteistä yleismallia. Silti REDMAGICin early bird -malli tekee hankinnasta hieman houkuttelevamman. Kun ostaja saa alennuksen, laturin ja avaimenperän sekä pääsyn myyntiin etuajassa, kokonaisuus näyttää harkitulta kampanjalta, ei pelkältä julkaisuilmoitukselta.

Pelitablettien kenttä on kehittynyt hiljalleen, mutta Astra 2 nostaa rimaa usealla osa-alueella samaan aikaan. Näyttö on nopea, akku on suuri, portteja on kaksi ja jäähdytys on selvästi poikkeuksellinen. Juuri siksi laitteesta voi tulla yksi loppukesän puhutuimmista mobiilijulkaisuista. Se ei ehkä sovi kaikille, mutta kohderyhmälleen se tarjoaa paljon sellaista, mitä tavallinen tabletti ei edes yritä tehdä.

Keskeiset tiedot lyhyesti

  • Myynti alkaa maailmanlaajuisesti 26. elokuuta.
  • 1 dollarin, euron tai punnan early bird -kuponki on saatavilla 10.–25. elokuuta.
  • Kuponki tuo 30 dollarin, euron tai punnan alennuksen.
  • Pakettiin kuuluu 80 W laturi ja REDMAGIC Keychain.
  • Tabletti käyttää Snapdragon 8 Elite Gen 5 -piiriä ja RedCore R4 -lisäpiiriä.
  • Näyttö on 9,06 tuuman OLED, 185 hertsiä ja 2 000 hertsin kosketusnäytteistys.
  • Aku on 8 300 mAh ja USB-C-portteja on kaksi.

REDMAGIC Astra 2 näyttää siltä, että tablettien peliluokka on jälleen ottamassa uuden askeleen. Kun mukaan lisätään nestejäähdytys, huippunopea näyttö ja poikkeuksellisen vahva liitettävyys, lopputulos erottuu helposti massasta. Nyt jää nähtäväksi, kuinka hyvin tämä kokonaisuus toimii käytännössä ja millaisen vastaanoton laite saa, kun se tulee avoimeen myyntiin.

Lähteet

GSMArena: REDMAGIC Astra 2 goes on sale August 26 – here is how to get it a day early with a discount

Lähteet

Käytetty artikkelikuva

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *