Redmi valmistelee kolmea jättiakulla varustettua puhelinta

Älypuhelimien akkukapasiteetti on noussut viime vuosina tasaisesti, mutta Redmi saattaa olla viemässä kehityksen seuraavalle tasolle. Tuoreen huhun mukaan yhtiö työskentelee kolmen eri puhelimen parissa, ja kaikissa malleissa olisi peräti 10 000 mAh akku. Jos tieto pitää paikkansa, kyse olisi harvinaisesta loikasta kohti selvästi pidempää käyttöaikaa yhdellä latauksella.

Huhu on kiinnostava, koska näin suuri akku ei ole tavallinen edes laitteissa, joissa painotetaan kestävyyttä. Samalla 100 watin langallinen lataus vihjaa, ettei Redmi halua tehdä laitteista pelkkiä raskaita akkukasoja, vaan myös nopeasti täyttyviä arjen työjuhtia. Tällainen yhdistelmä voisi kiinnostaa käyttäjiä, joille akun loppuminen kesken päivän on jatkuva harmi. Jos oma puhelin akku loppuu liian nopeasti, kannattaa vilkaista myös Luurituen puhelinvinkit ja katsoa, miten käyttöä voi optimoida jo nykyisellä laitteella.

Huhu tuli tunnetulta vuotajalta

Tieto on peräisin Digital Chat Station -nimellä tunnetulta vuotajalta, joka on aiemminkin paljastanut ennenaikaisesti monia tulevia laitejulkistuksia. Hänen mukaansa Redmi ei valmistele yhtä vaan kolme puhelinta samalla 10 000 mAh akulla. Tämä yksityiskohta tekee väitteestä tavallista kiinnostavamman, koska kyse ei olisi yhden erikoismallin kokeilusta vaan laajemmasta suunnasta.

Vuotojen kohdalla on aina hyvä pitää mielessä, että kaikki tiedot eivät toteudu sellaisenaan. Silti juuri tällaiset huhut kertovat usein siitä, mihin valmistajat ovat katsomassa. Nyt suunta näyttää selvältä: suurempaa akkua ei enää pidetä vain puhelimen paksuutta kasvattavana kompromissina, vaan ominaisuutena, jota käyttäjät aidosti haluavat.

Kolme mallia, kaksi eri tuotelinjaa

Huhun mukaan tulevat puhelimet jakautuisivat Redmi Note -sarjaan ja suorituskykyyn painottuvaan K-sarjaan. Note-mallit ovat yleensä laajalle yleisölle suunnattuja laitteita, kun taas K-sarja tunnetaan tehokkaammista ominaisuuksista ja vahvemmasta suorituskykyfokuksesta. Näin Redmi näyttäisi testaavan suurta akkua sekä arkeen että vaativampaan käyttöön.

Jaottelu on kiinnostava myös siksi, että se kertoo akun olevan osa eri hintaluokkien strategiaa. Suuri akku ei olisi enää vain premium-luokan erikoisuus tai edullisen puhelimen lisävaltti, vaan mahdollinen perusominaisuus useammassa segmentissä. Se voisi muuttaa käsitystä siitä, mitä keskihintaiselta puhelimelta voi odottaa.

100 watin lataus voi olla tärkeämpi kuin itse kapasiteetti

Suuri akku kuulostaa hyvältä, mutta käytännössä myös latausnopeus ratkaisee paljon. Redmiin liitetty 100 watin langallinen lataus tarkoittaisi, että valtava akku ei välttämättä sitoisikaan käyttäjää pitkäksi aikaa seinäpistokkeen äärelle. Jos lataus toteutuu nopeasti, puhelin voisi tarjota sekä pitkän käyttöajan että lyhyet lataustauot.

Tämä on tärkeää etenkin niille, jotka käyttävät puhelinta työn, viestinnän, navigoinnin ja viihteen keskuksena. Pitkä akunkesto ei auta, jos lataus venyy tuntikausien mittaiseksi. Nopean latauksen ja suuren akun yhdistelmä onkin monelle se ratkaiseva kokonaisuus, ei pelkkä numerona näyttävä kapasiteetti.

Akkujen ja latauksen kehitys näkyy myös laajemmin mobiilitrendeissä. Moni käyttäjä etsii nykyään tietoa siitä, miten akun kestoa voi parantaa jo ennen uuden laitteen ostoa. Tästä näkökulmasta on hyödyllistä seurata myös puhelimen akun optimointia, sillä käyttöasetuksilla ja lataustavoilla on usein yllättävän suuri merkitys.

EU-markkinoille näitä ei todennäköisesti tule

Huhun heikko kohta liittyy Euroopan markkinoihin. Lähdetiedon mukaan yksikennoinen 10 000 mAh akku ei käytännössä ole tulossa EU-alueelle, ainakaan nykyisellä toteutustavalla. Syynä on todennäköisesti sääntely, kuljetusrajoitukset ja valmistuksen tekniset ratkaisut, jotka tekevät näin isosta yksittäisestä akusta hankalamman vaihtoehdon.

Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että laitteet jäisivät kokonaan näkymättä Euroopan ulkopuolella. Redmi on useaan otteeseen julkaissut Kiinan markkinoille malleja, joiden pohjalta on myöhemmin nähty kansainvälisiä versioita. Tällä kertaa tilanne voi olla erilainen, mutta vastaavia ratkaisuja saatetaan silti nähdä epäsuorasti esimerkiksi Poco-brändin kautta.

Poco-yhteys pitää oven auki osittain

Redmin K-sarja on perinteisesti Kiina-yksinoikeus, mutta osa sarjan malleista on päätynyt kansainvälisille markkinoille Poco-nimen alla. Tämän vuoksi on mahdollista, että jokin näistä uusista akkukestoon panostavista puhelimista saapuisi myöhemmin myös Aasian ulkopuolelle hieman muokattuna versiona. Varmaa tämä ei tietenkään ole, mutta yhteys tekee huhusta kiinnostavamman kuin pelkkä Kiina-sisäinen julkaisu.

Jos näin käy, ratkaisu voisi tarjota lähes tablettitason akunkeston puhelinmuodossa. Samalla olisi mielenkiintoista nähdä, miten paino, paksuus ja lämmönhallinta ratkaistaan. Näissä laitteissa jokainen lisämilli akussa näkyy usein myös rakenteessa, joten lopputulos ei ole pelkkä voittokulku akun koolle.

Suuri akku muuttaa myös käyttäjän odotuksia

10 000 mAh akku muuttaisi väistämättä sitä, miten puhelinta käytetään arjessa. Käyttäjä voisi ladata laitteen harvemmin, kantaa mukana vähemmän varavirtalähteitä ja luottaa enemmän siihen, että puhelin jaksaa päivän yli ilman stressiä. Tämä on erityisen tärkeää matkalla, ulkotöissä, pelaamisessa ja sisällön kulutuksessa.

Toisaalta suureen akkuun liittyy myös kysymyksiä. Paino kasvaa, latausratkaisut korostuvat ja laitteen muotoilu saattaa kärsiä. Osa käyttäjistä hyväksyy nämä kompromissit helposti, kunhan vastineeksi saa enemmän käyttöaikaa. Toiset taas haluavat edelleen mahdollisimman ohuen ja kevyen puhelimen.

Silti markkina näyttää liikkuvan selvästi siihen suuntaan, että akku ei enää ole vain tekninen detalji. Se on yksi tärkeimmistä ostoperusteista, ja valmistajat reagoivat tähän nopeasti. Redmi näyttää huhun perusteella olevan valmis ottamaan askeleen, joka nostaa akun keskiöön tavalla, jota ei ole pitkään aikaan nähty näin laajasti.

Mitä tästä voi päätellä juuri nyt?

Huhun perusteella Redmi testaa rohkeaa akkustrategiaa, jossa sekä kapasiteetti että latausnopeus viedään poikkeuksellisen pitkälle. Kolme eri laitetta saman 10 000 mAh akun ympärillä viittaa siihen, että kyse ei ole yksittäisestä kokeilusta vaan mahdollisesti uudenlaisesta suunnasta, jonka valmistaja haluaa arvioida useissa mallisarjoissa.

Samalla on hyvä muistaa, että vuoto kertoo vasta suunnasta, ei valmiista tuotteista. Lopulliset tekniset tiedot, myyntialueet ja julkaisuajat voivat vielä muuttua. Silti jo pelkkä ajatus näin isosta akusta herättää huomiota, koska se osuu suoraan siihen asiaan, josta käyttäjät puhuvat ehkä eniten: puhelimen jaksamiseen.

Yhteenveto

Redmin mahdolliset 10 000 mAh puhelimet ovat huhu, mutta hyvin suuntaa antava sellainen. Jos tiedot toteutuvat, luvassa voisi olla laitteita, jotka nostavat akunkeston aivan uudelle tasolle ja tuovat 100 watin latauksen rinnalle poikkeuksellisen suuren kapasiteetin. Euroopassa näitä ei todennäköisesti nähdä ainakaan suoraan, mutta Aasiassa markkina voi saada jo lähikuukausina erittäin kiinnostavia uutuuksia.

  • Redmiin liitetty huhu koskee kolmea eri puhelinta.
  • Kaikissa malleissa puhuttaisiin 10 000 mAh akusta.
  • Latausteho olisi 100 wattia langallisesti.
  • Puhelimet jakautuisivat Note- ja K-sarjoihin.
  • EU-julkaisu näyttää tällä hetkellä epätodennäköiseltä.

Lähteet:

Lähteet

Käytetty artikkelikuva

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *